Ogólnie rzecz biorąc, wspólna europejska waluta EUR znalazła się pod presją w stosunku do pozostałych walut w zeszłym tygodniu z powodu intensywnej koncentracji rynku na zmniejszonych dostawach gazu w Europie. Na krótki okres spowodowało to wzrost cen i doprowadziło Unię Europejską do uzgodnienia planu racjonowania, który jeszcze bardziej utrudniłby gospodarkom kontynentalnym zimą.

Ten rosyjski protest przeciwko sankcjom związanym z inwazją na Ukrainę zahamował w zeszłym tygodniu kurs EUR/USD, ale nie wystarczył, aby zepchnąć go poniżej wyłaniającego się poziomu wsparcia technicznego w okolicach 1,0116, który wspólna waluta europejska testowała, ale kilkakrotnie utrzymywała się. Straty euro zostały ograniczone przez wyprzedaż dolara po środowej decyzji Fed, a teraz w nowy tydzień wkracza mocniej, z technicznymi oporami w okolicach 1,0246 i 1,0272 na celowniku.

Komentując wyniki, Lee Hardman, analityk walutowy w MUFG, powiedział: „Po tym, jak Fed wskazał, że tempo podwyżek stóp procentowych w USA prawdopodobnie zmniejszy się w przyszłości i sprawi, że przyszłe decyzje polityczne będą bardziej intensywne pod względem danych, zdecydowaliśmy, że pozostała równowaga ryzyka dla dolara amerykańskiego była w dłuższej perspektywie. Krewny nie był przychylny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.