Nadzieje Kremla na pomoc Chin w przezwyciężeniu izolacji od zachodniego systemu finansowego wydają się prysnąć.
Dwa największe chińskie banki państwowe przestały obsługiwać transakcje zakupu towarów w Federacji Rosyjskiej, donosi Bloomberg , powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją.
Oddziały offshore Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), po bankach zachodnich, zaprzestały wystawiania akredytyw na pokrycie transakcji z rosyjskimi eksporterami towarów. Bank całkowicie przestał obsługiwać dostawy w dolarach, ale w niektórych przypadkach wystawia akredytywy na transakcje w juanach. Każda taka decyzja wymaga zgody wyższego kierownictwa.
Bank of China ograniczył również finansowanie zakupów rosyjskich surowców decyzją własnego zarządzania ryzykiem. Według źródeł Bloomberga, bank czeka na szczegółowe rekomendacje krajowego regulatora.

W przeszłości największe chińskie banki stosowały się do sankcji wobec Iranu, Korei Północnej, a nawet urzędników z Hongkongu, jak stwierdzili, z obawy przed objęciem drugorzędnymi środkami Departamentu Skarbu USA.
„Chińskie instytucje finansowe poważnie traktują przestrzeganie sankcji”, powiedział Ben Kosterzeva, konsultant w Hogan Lovells w Hongkongu. „Sami nie chcą zostać sankcjonowani i stracić dostęp do transakcji dolarowych”.
W czwartek okazało się , że zachodnie banki zaczęły odmawiać wystawiania akredytyw na dostawy rosyjskiej ropy. Co najmniej trzy z największych europejskich firm energetycznych nie sfinalizowały transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.