Co podnosi dolara kanadyjskiego na początek tygodnia?

Czynnikiem leżącym u podstaw jest rosnąca świadomość, że znajdujemy się w globalnym kryzysie energetycznym. Niektóre ceny spadły, ale jest to spowodowane publikacją SPR w USA, kryminalnymi blokadami i zniszczeniem popytu, ale podstawowe fundamenty popytu i podaży zostały złamane.

Jeśli chodzi o dzisiejszy dzień, oto pięć rzeczy:

1) Ceny ropy są wyższe

Urzędnik Departamentu Stanu USA w weekend po wycieczce Bidena na Bliski Wschód powiedział: „W oparciu o to, co usłyszeliśmy podczas podróży, jestem przekonany, że w nadchodzących tygodniach zobaczymy jeszcze kilka kroków”. Rynek go nie kupuje, ropa na początku tygodnia ma 2 dolary i flirtuje z 100 dolarami.

2) Arabia Saudyjska mówiła również o zwiększeniu przepustowości do 13 mb/d do 2027 r.

Arabia Saudyjska twierdzi, że bieżąca produkcja ma 12 milionów baryłek dziennie i wyprodukowała 10,65 mb/d w czerwcu. Wielu uczestników rynku jest sceptycznych, a Mohammed Bin Salman powiedział, że zwiększy zdolność do 2027 r., co dodatkowo zwiększyło sceptycyzm. Pięć lat na dodanie 1 mb/d? Jest tam pewna pojemność, ale dziwna rozmowa między Macronem i Bidenem w czerwcu, w której powiedział prezydentowi USA, że Arabia Saudyjska może mieć 150 tys. baryłek na dobę, wydaje się prawdziwa.

3) Rosnące obawy przed rosyjskim odcięciem

Im więcej rynek dowiaduje się o Nord Stream 1 i możliwości przestoju, tym gorzej to brzmi. Turbina wysłana z Kanady nie dotrze do 24 lipca, a jej montaż potrwa do początku sierpnia. Co więcej, niemiecki urzędnik powiedział, że to kopia zapasowa, dodając do tego, że cała sprawa jest tylko pretekstem. Rurociąg ma zostać ponownie uruchomiony 22 lipca, jeśli tego nie zrobi, Europa znajdzie się w najgorszym kryzysie od II wojny światowej . Dzięki temu pozycja Kanady jako wiarygodnego dostawcy i sojusznika z ogromnymi rezerwami ropy i gazu jest niesamowitą szansą. Zmieniają się wiatry polityczne w Kanadzie wokół wydobycia ropy i gazu. Projekt LNG Canada zakończy się jako projekt o wartości 50 miliardów dolarów. Moglibyśmy w końcu zbudować 3-4 więcej takich.

4) Kanadyjskie rozpoczęcie budowy mieszkań dzisiaj było przyzwoite

Na kanadyjskim rynku mieszkaniowym widać wyraźną korektę, ale jestem bardziej optymistyczny, że nie będzie krachu. Dzisiejsze dane CMHC o rozpoczętych budowach wyniosły 273,8 tys. wobec oczekiwanych 265,0 tys. Na rynku wciąż brakuje mieszkań. Podwyżka Banku Kanady o 100 punktów bazowych w zeszłym tygodniu będzie kolejnym szokiem i jest to obszar, na który należy się bacznie przyglądać, ale jestem bardziej optymistyczny niż miesiąc temu.

5) Dolar amerykański jest niższy

Głównym motorem napędowym USD/CAD jest dziś dolar amerykański, który jest umiarkowanie niższy we wszystkich krajach. Loonie pozostaje bez zmian w stosunku do euro i dolara australijskiego. Opór dla dolara wynika ze zmiany myślenia rynkowego wokół prawdopodobieństwa podwyżki o 100 punktów bazowych. To spadło do 20% z 80% w czwartek i utrzyma amerykańskie fundusze Fed tuż poniżej stopy overnight BOC.

Perspektywy:

Odrzucenie po wzroście powyżej 1,31 w czwartek zwiększa prawdopodobieństwo szczytu USD/CAD, ale myślę, że to tylko chwilowe wytchnienie. Kryzys energetyczny może mieć pewne pozytywne skutki dla Kanady, ale spadający globalny wzrost nadal jest negatywny dla wariatów. Aktywność gospodarcza w Europie może wkrótce ulec załamaniu i są oznaki, że Chiny mogą nie być tak chętne do stymulacji, ponieważ zmagają się z covid. Spodziewam się, że na przełomie roku perspektywy się poprawią, ale wiele zależy od tego, co Rosja zdecyduje się zrobić w piątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.