Rynek walutowy wstrząsnął decyzjami polityki pieniężnej i światowymi finansami: dolar pozostaje silny, jen jest najniżej, a euro waha się. Co się dzieje przed bankami centralnymi?

Dolar utrzymywał się na stabilnym poziomie blisko dwóch dekad maksimum w stosunku do głównych konkurentów, ponieważ inwestorzy szykowali się na kolejną agresywną podwyżkę stóp ze strony Rezerwy Federalnej , chcąc ograniczyć rekordową inflację.

W Azji japoński jen zbliża się do najsłabszego poziomu od 1998 r., a władze zasugerowały podjęcie działań mających na celu powstrzymanie spadku wartości waluty.

W gorącym tygodniu banków centralnych porusza się również rynek walutowy. Euro jest notowane powyżej parytetu, ale nadal z pewną słabością ze względu na niepewność związaną z kryzysem energetycznym na starym kontynencie i oczekiwanie na posiedzenie Fed .

Waluty i banki centralne: co się dzieje?
W chwili pisania tego tekstu indeks dolarowy wyznacza nieco ponad 109 punktów, pokazując spadek z poziomu 110,79 osiągniętego na początku miesiąca, poziomu niewidzianego od czerwca 2002 roku.

Para EUR/USD jest notowana po 1,0029 i wykazuje niewielki wzrost na poziomie 0,09%. Dolar jest wart 143,35 jena, kontynuując tygodniową konsolidację po dwóch próbach na poziomie 145 w tym miesiącu, co doprowadziło do poziomu 144,99 7 września, po raz pierwszy od 24 lat.

Waluty reagują również na globalną presję finansową i nadchodzące ruchy banków centralnych.

Wsparciem dla dolara była również rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji skarbowych, niezwykle wrażliwa na oczekiwania polityki pieniężnej, która w ciągu nocy po raz pierwszy od listopada 2007 r. wzrosła do 3,970%. od kwietnia 2011 r.

Inwestorzy w pełni wycenili kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych od Federalnego Komitetu Otwartego Rynku , którego decyzja spodziewana jest jutro, w środę, 21 września.

W Azji Bank Japonii zadecyduje o swojej polityce w czwartek i oczekuje się, że utrzyma swoje niezwykle akomodacyjne ustawienia bodźców, w tym zablokowanie 10-letniej rentowności na poziomie zbliżonym do zera, aby wesprzeć kruche ożywienie gospodarcze. Dane we wtorek pokazują, że inflacja bazowa konsumentów jest najwyższa od ośmiu lat, przyspieszyła w sierpniu 2,8%, przekraczając cel banku centralnego na poziomie 2% już piąty miesiąc z rzędu.

„CPI jest bardzo silny, ale BOJ prawdopodobnie utrzyma politykę bez zmian, więc oczekiwania polityki Fed są ważniejsze dla rynków walutowych… Dolar-jen w końcu przekroczy 145, ale prędkość zależy od tego, jak szybko jest agresywny Fed i zmiany w różnicach stóp procentowych ”- powiedział Tohru Sasaki, strateg JP Morgan w Tokio.

Po powolnym wzroście w ciągu ostatniego tygodnia i umocnieniu swojej pozycji euro znalazło się nieco powyżej parytetu. Po raz pierwszy od dwóch dekad 6 września spadła do 0,9864 USD.

Funt był nieco niższy i wyniósł 1,14245 $, po spadku do 37-letniego minimum na poziomie 1,13510 $ na koniec zeszłego tygodnia. Bank Anglii zdecyduje w czwartek o polityce stóp, a inwestorzy są podzieleni co do tego, czy zbliża się podwyżka o 50 czy 75 punktów bazowych.

Tymczasem protokół z posiedzenia Banku Rezerw Australii w tym miesiącu pokazał, że decydenci polityczni widzą powód do spowolnienia tempa podwyżek, gdy stopy procentowe zbliżają się do bardziej normalnych poziomów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.