Francuska grupa Engie ogłosiła w piątek, że zysk netto w pierwszym półroczu wzrósł ponad dwukrotnie do 5 mld euro, wobec 2,3 mld rok wcześniej, dzięki wysokim cenom energii.

„Większość naszych działań przyczyniła się do tego wzrostu, w szczególności działania związane z zakupem i sprzedażą energii, które korzystały z bardzo wysokiego poziomu cen surowców i dużej zmienności” – wyjaśniła reporterom dyrektor generalna Catherine MacGregor.

Wyniki były zatem w szczególności napędzane przez branżę dostaw energii, energię jądrową w Belgii i odnawialne źródła energii.

Firma, główny dostawca gazu we Francji, w której państwo francuskie posiada blisko 24%, również podkreśla w komunikacie prasowym „znaczące zmniejszenie finansowego i fizycznego zaangażowania w rosyjski gaz”.

Półroczne obroty wzrosły o 72% do 43,2 miliarda euro, a nadwyżka operacyjna brutto (Ebitda) o 44% do 7,5 miliarda w tym okresie, zgodnie z danymi przekształconymi w celu uwzględnienia trwającej sprzedaży jej spółki zależnej Equans przez Bouygues.

Mimo tych dobrych wyników, ze względu na „niepewności” grupa podtrzymuje swoje prognozy na cały rok bez zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.