NOWY JORK, 12 lipca (Reuters) – Euro odbiło się we wtorek po wcześniejszym spadku do 20-letniego minimum i osiągnięciu parytetu wobec dolara amerykańskiego, ponieważ inwestorzy obawiali się, że kryzys energetyczny w regionie doprowadzi gospodarkę do recesji.

Wspólna waluta osiągnęła 1 00005 USD wobec dolara, najniżej od grudnia 2002 r., po tym, jak dane pokazały, że nastroje niemieckich inwestorów spadły poniżej poziomów na początku pandemii koronawirusa w lipcu z powodu obaw energetycznych, wąskich gardeł w dostawach i podwyżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny .

„We wszystkich intencjach i celach skutecznie osiągnął parytet”, powiedział Mazen Issa, starszy strateg walutowy w TD Securities w Nowym Jorku.

„Wydaje się, że to bardzo ponura perspektywa dla euro…. paradygmat sub-parity jest bardzo ważny” – powiedział Issa, dodając, że wspólna waluta może spaść do poziomu 0,85-0,90 USD w stosunku do dolara.

Dolar korzysta z oczekiwań, że Rezerwa Federalna ma więcej miejsca na podwyżki stóp niż inne firmy, które stoją w obliczu trudniejszych perspektyw wzrostu.

Obawy, że Europa może popaść w recesję, wzrosły od czasu, gdy największy pojedynczy rurociąg transportujący rosyjski gaz do Niemiec, rurociąg Nord Stream 1, rozpoczął coroczną konserwację w poniedziałek. Rządy, rynki i firmy obawiają się, że zamknięcie może się przedłużyć z powodu wojny na Ukrainie.

Wspólna waluta była ostatnia 1,0050 USD, po odbiciu od poziomu 1 USD, co niektórzy analitycy przypisali czynnikom technicznym związanym z działalnością na opcjach i zawieraniem krótkich pozycji. EUR=EBS

Neil Jones, szef sprzedaży walut w Mizuho, ​​powiedział, że rynki były „skrócone” w stosunku do euro w oczekiwaniu na wybicie poniżej parytetu, ale „nie zrozumieliśmy tego i teraz te krótkie pozycje kupują z powrotem na wczesnym nowojorskim rynku. „

Możliwym katalizatorem, który mógłby zepchnąć euro w dół, mogą być długo oczekiwane dane o inflacji w środę, które mają pokazać, że ceny konsumenckie w USA wzrosły w czerwcu o 8,8% rocznie. USCPNY=ECI

„Być może będziemy musieli poczekać na wskaźnik CPI w USA… lub wyraźniejszy obraz europejskich rynków energii, gdy planowana konserwacja Nord Stream zbliża się do sfinalizowania, aby eurodolar przekroczył próg (parytetu)” – powiedział Simon Harvey, szef FX w Monex Europe.

Tymczasem dolar australijski odbił się od dwuletniego minimum, po tym, jak został zraniony globalnymi obawami o wzrost, gdy Chiny wprowadzają nowe ograniczenia COVID-19.

Aussie ostatnio zyskał 0,22% do 0,6752 USD, po wcześniejszym spadku do 0,6712, najniższego poziomu od czerwca 2020 r. AUD=D3

Dolar amerykański spadł o 0,55% w stosunku do jena do 137,33, po osiągnięciu w poniedziałek 137,73, najsilniejszego poziomu od 24 lat. JPY=D3

Na rynku kryptowalut bitcoin spadł o 0,46% do 19 858 USD. BTC=BTSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.