GBP/USD zwiększa straty i osiąga nowe wieloletnie minimum poniżej 1,1400 podczas europejskich godzin handlu w piątek 16 września.

Oprócz rozczarowujących danych dotyczących sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, intensywna ucieczka do bezpiecznych aktywów ma duży wpływ na asa, osłabiając krajową walutę, która wciąż chwieje się po śmierci królowej Elżbiety II.

Jak zauważyli eksperci, rosnące prawdopodobieństwo recesji w Wielkiej Brytanii łączy się ze wzrostem wartości dolara, co łagodzi gwałtowny spadek funta: Czy kryzys się pogłębia dla narodu brytyjskiego?

Funt na niskim poziomie od 1985 r.: złe znaki dla Wielkiej Brytanii
Podczas porannego handlu 16 września funt spadł o 1% do 1,1351, najniższego poziomu od 1985 roku.

Ostatni cios pochodził od danych pokazujących spadek sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w sierpniu w najszybszym tempie od ośmiu miesięcy, ponieważ pogarszający się kryzys kosztów utrzymania i spadek zaufania zmusiły konsumentów do cięcia wydatków.

W szczególności Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna spadła w sierpniu o 1,6% miesiąc do miesiąca, po wzroście o 0,4% w lipcu. Odczyt był gorszy od oczekiwań i wyniósł -0,5%.

„Dzisiejsze nowo opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej były okropne ” – powiedział analityk MUFG, Derek Halpenny. „Kurs wymiany funta do dolara dalej spada w warunkach zwiększonej zmienności rynków finansowych.”

Waluta brytyjska spadła w tym roku o około 16% . Chociaż został on w większości osłabiony przez siłę dolara, a prawie wszystkie główne waluty spadły do ​​dolara, odzwierciedla to również perspektywę recesji w Wielkiej Brytanii i niepewności politycznej z nowym rządem. Budżety gospodarstw domowych są ściśnięte przez inflację, blisko szczytu ostatnich 40 lat.

Te przeciwności zaczynają odbijać się również na innych walutach. Funt osiągnął najsłabszy punkt od lutego 2021 w stosunku do euro 16 września.

Tymczasem w zeszłym tygodniu nowa brytyjska przywódczyni Liz Truss ogłosiła dwuletni limit rosnących rachunków za energię dla konsumentów, aby złagodzić szok gospodarczy wojny na Ukrainie, za pomocą środków, które mogą kosztować kraj ponad 100 miliardów dolarów.

„Mroźny scenariusz wszystkiego, co się dzieje, obciąża funta, ponieważ Wielka Brytania zarządza tymi ogromnymi deficytami zewnętrznymi i zwiększa się ryzyko związane z polityką nowego premiera „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.