W sierpniu odbędzie się aukcja sprzedaży majątku Siergieja Timofiejewicza Morozowa „Uspienskoje” z głównym domem z XIX wieku wybudowanym przy autostradzie Rublowo-Uspienskoje, podał DOM.RF.

Zgłoszenia do licytacji przyjmowane są do 15 sierpnia, aukcja odbędzie się 19 sierpnia. Początkowa cena partii wynosi 189,23 mln rubli.

Do sprzedania działka o powierzchni 4 hektarów z trzema budynkami, w tym rezydencja w stylu „Wiktoriańskiego Neogotyku” – obiekt dziedzictwa kulturowego o znaczeniu regionalnym „Posiadłość S.T. Morozova „Uspenskoe”. Zespół znajduje się pod adresem: Rejon Odintsovo, wieś Uspienskoje, ul. Sowieckaja, budynek 23.

Od północy do zespołu przylega kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, od wschodu park, zabudowa mieszkalna, od południa strefa przemysłowa, od zachodu rzeka Moskwa.

Przed rewolucją ostatnim właścicielem majątku był przedsiębiorca, filantrop i kolekcjoner Siergiej Morozow, brat Sawwy Timofiejewicza Morozowa. Kupił nieruchomość pod koniec XIX wieku. Gotycki dwór w posiadłości został zbudowany w latach 80-tych XIX wieku przez architekta Piotra Bojcowa dla poprzednich właścicieli. Morozowa odwiedził i pracował Izaak Lewitan, którego odwiedził jego przyjaciel Anton Czechow.

Po rewolucji w majątku ulokowano sierociniec, a następnie instytut hodowli koni. Od 1960 roku mieścił się tam oddział psychoneurologiczny Centralnego Szpitala Klinicznego PAN. W latach 70. do zamku dobudowano nowy budynek. Potem było sanatorium, które zostało zamknięte w 2014 roku.

W 1990 roku zespół został wpisany do Jednolitego Państwowego Rejestru Obiektów Dziedzictwa Kulturowego Narodów Rosji, w 2017 roku wydano paszport na obiekt dziedzictwa kulturowego, a w 2020 roku wydano obowiązek bezpieczeństwa.

Zwycięzca licytacji będzie zobowiązany do wykonania prac mających na celu zachowanie obiektu dziedzictwa kulturowego, a także do przestrzegania wymogów dotyczących jego utrzymania i użytkowania w sposób przewidziany przepisami prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.