W czerwcu 2022 r. ceny konsumenckie w Wielkiej Brytanii wzrosły o 9,4% rok do roku, podał ONS.

W maju inflacja w kraju wyniosła 9,1% i została już uznana za najwyższą od 40 lat. Analitycy ankietowani przez Bloomberg spodziewali się, że ceny w czerwcu wzrosną średnio o 9,3%.

Ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,8% miesiąc do miesiąca po wzroście o 0,7% w maju. Eksperci oczekiwali średnio wzrostu o 0,7%.

Jak zauważa ONS, wzrost presji inflacyjnej w Wielkiej Brytanii wynika głównie z wyższych cen żywności i energii, które równoważą spadek cen używanych samochodów i sprzętu audiowizualnego.

Ceny po wyłączeniu żywności, alkoholu, tytoniu i energii (inflacja bazowa, CPI Core) w czerwcu wzrosły o 5,8% w ujęciu rocznym io 0,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem. W maju ich wzrost wyniósł odpowiednio 5,9% i 0,5%.

Ceny detaliczne (indeks RPI) wzrosły rok do roku o 11,8% po wzroście o 11,7% miesiąc wcześniej. Jest to wskaźnik RPI stosowany przez brytyjskich pracodawców przy negocjowaniu wynagrodzeń. Różnica w dynamice wskaźników CPI i RPI wynika z uwzględnienia w RPI kosztów mieszkaniowych, a także różnej wagi biletów lotniczych, ubezpieczeń i cen benzyny.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca RPI wzrósł o 0,9% (0,7% w maju).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.