Komisja Europejska zaproponowała w piątek przedłużenie o sześć miesięcy do końca stycznia 2023 roku sankcji gospodarczych obowiązujących wobec Rosji od 2014 roku, poinformowała KE w komunikacie.


Sankcje te wygasły pod koniec lipca.

Sankcje gospodarcze UE, obowiązujące od ponad siedmiu lat, wymierzone są w sektor finansowy, energetyczny i obronny w Rosji. W szczególności dla wielu rosyjskich banków i firm dostęp do pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych UE jest ograniczony, wprowadzono zakaz importu i eksportu broni oraz towarów podwójnego zastosowania. Ponadto Unia Europejska ograniczyła dostęp strony rosyjskiej do szeregu technologii i usług związanych z wydobyciem i poszukiwaniem ropy naftowej.


Początkowo sankcje te zostały wprowadzone przez Unię Europejską 31 lipca 2014 r. na okres jednego roku. W marcu 2015 r. czas obowiązywania sankcji powiązano z „pełną realizacją porozumień mińskich”. Od tego czasu ograniczenia są przedłużane co sześć miesięcy. Moskwa podjęła działania odwetowe, zmierzając do substytucji importu, i wielokrotnie powtarzała, że ​​rozmawianie z nią w języku sankcji przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Po rozpoczęciu rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie kraje zachodnie zaczęły nakładać sankcje na Federację Rosyjską, w szczególności na rosyjskie surowce energetyczne. Do tej pory przyjęto już sześć pakietów sankcji. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że polityka powstrzymywania i osłabiania Rosji jest długofalową strategią Zachodu, a sankcje zadały poważny cios całej światowej gospodarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.