Kirgistan i Rosja całkowicie przestawiły się na rozliczenia w rublach – powiedział minister gospodarki i handlu Kirgistanu Daniyar Amangeldiev.

Według niego płatności za główne rodzaje towarów dokonywane są w rublach rosyjskich.

„Jedyną grupą towarów, za które dokonywano rozliczeń w dolarach, były paliwa i smary. W związku z nałożeniem sankcji i zamknięciem systemu SWIFT pojawiły się problemy z płatnościami. Postanowiono przejść na rozliczenia w rublach. można powiedzieć, że wszystkie rozliczenia z Rosją są produkowane w rublach” – powiedział Amangeldiyev.

Minister dodał, że po przejściu na rozliczenia w rublach kurs rubla zaczął się umacniać, co w konsekwencji wpłynęło na koszt paliwa.

„Kurs rubla wzrósł po przejściu na rozliczenia w rublach rosyjskich. W związku z tym doprowadziło to do wzrostu cen paliw i smarów. Ponadto olej napędowy staje się droższy w samej Rosji” – powiedział Amangeldiyev.

Wcześniej mówił, że planuje się udzielić kupcom ropy z Kirgistanu dodatkowego kredytu na zakup paliw i smarów w celu ustabilizowania sytuacji na rynku. „Teraz znów pojawiają się problemy z powodu umocnienia rubla i przejścia Rosji na rozliczenia w rublach. Dlatego podjęto decyzję o dodatkowym wsparciu dla firm. Planuje się, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup benzyny, oleju napędowego paliwo i gaz płynny” – powiedział Amangeldiyev.

Przypomniał, że wiosną Partner Oil i Red Petroleum otrzymały już 2 miliardy somów (24 miliony dolarów), co umożliwiło stworzenie 40-dniowego zapasu paliwa i smarów. Oczekuje się, że zostanie przydzielonych ponad 1 miliard somów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.