Czarny poniedziałek dla rynku walutowego i nie tylko.

Funt spadł do rekordowo niskiego poziomu, wywołując spekulacje na temat pilnej reakcji Banku Anglii, gdy zaufanie do planu Wielkiej Brytanii dotyczącego wspierania gospodarki słabnie, a przestraszeni inwestorzy schronili się w dolarze amerykańskim.

Katastrofa nie ograniczała się do walut , ponieważ obawy, że wysokie stopy procentowe mogą zaszkodzić wzrostowi, zepchnęły również azjatyckie akcje do najniższego poziomu od dwóch lat, a akcje wrażliwe na popyt, takie jak producenci samochodów w Japonii i Korei, mocno uderzyły.

Euro nadal spada poniżej wartości nominalnej, nawet waluty azjatyckie cierpią.

Dlaczego waluty załamują się w stosunku do dolara. Swooping funt szterling
Funt stracił 4,7 % w stosunku do dolara do 1,035 USD, osiągając rekordowo niski poziom w handlu azjatyckim po tym, jak kanclerz Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng (nowy szef finansów) zapowiedział dalsze obniżki podatków . W chwili pisania tego tekstu cena wynosi 1,0631 USD.

Gwałtowne ruchy brytyjskiej waluty pojawiły się na początku azjatyckiej sesji handlowej, kiedy niskie wolumeny obrotów na parze funt-dolar zwiększyły zmienność. Należy zauważyć, że funt szterling również spadł o 3,7% w stosunku do euro, do 1,0787, osiągając najniższy poziom od września 2020 r. Spadek w stosunku do wspólnej waluty podkreślił, że niedawny spadek odzwierciedla nie tylko dużą siłę dolara , ale również troska o brytyjską gospodarkę.

W regionie Azji i Pacyfiku waluty Japonii , Korei Południowej i Chin osłabiły się wobec dolara, podczas gdy dolar australijski pozostał na niemal niezmienionym poziomie. Won południowokoreański zbliżył się do poziomów z 2009 r. i wyniósł 1428,52 za ​​dolara.

Tymczasem japoński minister finansów zagroził dalszą interwencją, ale jen ponownie znalazł się pod presją i ponownie spadł i w momencie pisania tego tekstu dolar jest wart 143,94 jena.

W poniedziałek chiński bank centralny ogłosił nowe środki mające na celu spowolnienie tempa wyhamowania juana , przez co obstawianie przeciwko tej walucie jest znacznie droższe, mimo że nie wzmocniło to znacząco waluty.

W Europie uwaga skupia się na Włoszech , gdzie od czasów II wojny światowej zwyciężyła skrajnie prawicowa koalicja. Część inwestorów odczuła stosunkowo słabe wyniki koalicyjnych partnerów eurosceptycznych, choć to nie pomogło euro. Wspólna waluta osiągnęła najniższy od 20 lat poziom 0,9528 USD .

Tymczasem indeks dolara amerykańskiego przesuwa się do 113 punktów, kontynuując wzrost, napędzany przez Fed, który agresywnie podniósł stopy procentowe oraz nastroje do ryzyka coraz bardziej osłabione przez wojnę na Ukrainie i wiatry recesji.

„W tej chwili wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie dolarowi ” – ​​powiedział Shafali Sachdev z BNP Paribas Wealth Management w Singapurze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.