Europa przeżywa dziesiąty dzień bez większości gazu Nord Stream. Zgodnie z harmonogramem powinien to być ostatni dzień prewencji , która była bardzo trudna dla rynku europejskiego; w Niemczech wydobycie gazu ponownie przekroczyło zatłaczanie.
Ten tydzień przyniesie nowy test dla energii regionu w postaci kolejnego szczytu letnich upałów przy minimalnym wietrze.
Wniosek o tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy jest na poziomie poprzednich dni i miesięcy.
Tranzyt ukraiński
„Operator GTS Ukrainy” przyjął w środę od „Gazpromu” wniosek o tranzyt gazu w ilości 41,8 mln m sześc. m, według ukraińskiej firmy. Liczba we wtorek wyniosła 41,7 mln metrów sześciennych. m . Tylko w jednym z dwóch punktów wejścia do krajowego GTS ogłoszono przepustowości – stację pomiaru gazu Sudża. Wniosek nie został przyjęty wzdłuż korytarza przez GIS „Sohraniwka”.
Oficjalny przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprijanow powiedział dziennikarzom: Gazprom dostarcza rosyjski gaz tranzytowy przez Ukrainę w ilości potwierdzonej przez stronę ukraińską przez Sudża GIS – 40,1 mln m sześc. mw dniu 20 lipca. Wniosek o GIS „Sohraniwka” został odrzucony”.
OGTSU ogłosiło działanie siły wyższej w celu przyjęcia gazu do tranzytu przez stację GIS Sokhranovka, ponieważ rzekomo nie może sprawować kontroli operacyjnej i technologicznej nad tłocznią w Novopskov. Kijów zaproponował przeniesienie wolumenu tranzytu z Sochranówki do Sudża GIS, ale Gazprom jest przekonany, że jest to technologicznie niemożliwe, w oparciu o rosyjski schemat przepływu. Również podział wolumenów jest określony w umowie o współpracy z grudnia 2019 roku.
Rosyjski koncern uważa, że nie ma podstaw do działania siły wyższej, podobnie jak nie ma przeszkód do kontynuowania pracy w poprzednim trybie.
Rynek europejski
Według danych stowarzyszenia WindEurope, produkcja energii wiatrowej w Europie spadła do 9% od poniedziałku do wtorku, po tygodniowej średniej wynoszącej 11%. W nadchodzącym tygodniu przewidywane są bardzo gorące i słabe wiatry, co jeszcze bardziej pogłębi niedobór energii.
Spotowe ceny gazu w Europie w kontekście przestoju na remont Nord Streamu przekraczają 1600 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. W Azji ceny są znacznie niższe – sierpniowe kontrakty futures na indeks JKM Platts (Japan Korea Marker; odzwierciedla wartość rynku spot ładunków wysyłanych do Japonii, Korei Południowej, Chin i Tajwanu) wyceniane są na 1400 USD.
Europa kontynuuje pompowanie gazu do podziemnych magazynów. Dane z PMG, obecnie regulowane przez prawo, są obecnie jednym z najważniejszych wskaźników ekonomicznych i politycznych dla Europy, odzwierciedlającym zdolność przywódców UE do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Obecnie rezerwy wynoszą 64,72% – wynika z danych stowarzyszenia Gas Infrastructure Europe. Wzrost za ostatni dzień sprawozdawczy (18 lipca) wyniósł 0,3 punktu procentowego.
Na głównym rynku gazu w Europie – w Niemczech – ponownie wycofanie przekroczyło zastrzyk. Jednocześnie większość zużycia gazu zapewniają magazyny koncernu energetycznego Uniper, który nieprzerwanie od 11 lipca zużywa gaz z PMG. Do tej pory zapasy Uniper Energy Storage zostały zredukowane do 55% pojemności magazynu.
Od tego roku UE wprowadziła ścisłą regulację wykorzystania podziemnych magazynów. Do początku sezonu wycofywania w 2022 r. rezerwy powinny wynosić co najmniej 80% pojemności PMG, aw kolejnym sezonie – 90%.
Europejskie terminale odbiorcze LNG są ładowane średnio w 68% w lipcu wobec 63% w czerwcu. Jak dotąd region pozostaje rynkiem premium dla LNG, ponieważ ceny w Azji są nieco poniżej europejskich hubów.