Moskwa bierze odwet, nakładając sankcje na 384 członków japońskiej Izby Parlamentu i zakazując im wjazdu do Rosji, poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu.


„W związku z wprowadzeniem w kwietniu br. przez rząd Japonii sankcji personalnych wobec dużej grupy deputowanych do Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej, podjęto decyzję o zakazie wjazdu do Rosji dla 384 członków Izba Reprezentantów parlamentu Japonii od 14 lipca br.” – wynika z oświadczeń ministerstwa.

Jak zaznaczono w komunikacie, parlamentarzyści, którzy znaleźli się na liście zatrzymania, przyjęli nieprzyjazne antyrosyjskie stanowisko i wysuwają bezpodstawne oskarżenia przeciwko Rosji w kontekście operacji specjalnej na Ukrainie.


24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie specjalnej operacji „demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy”.

Natychmiast po tej decyzji nastąpiła reakcja Zachodu. Wielka Brytania, Unia Europejska, USA, Kanada, Wielka Brytania i Japonia nałożyły na Federację Rosyjską bezprecedensowe sankcje. Środki skierowane są przeciwko rosyjskim bankom, Bankowi Centralnemu, członkom Dumy Państwowej, którzy poparli uznanie DRL i ŁRL, niektórym biznesmenom i firmom, a także osobiście Władimirowi Putinowi i rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.