Rosyjska giełda spadła we wtorek w okolice 2070 punktów na moskiewskim indeksie giełdowym na tle umocnienia rubla, spadku ropy i informacji o nowych antyrosyjskich sankcjach UE; akcje Surgutnieftiegazu, Rostelekomu i Transniefti prowadziły w wycofywaniu się po odcięciu rocznych dywidend na giełdzie, podczas gdy akcje Pipe Metallurgical Company wzrosły na wieść o wypłacie dywidendy za pierwsze półrocze.

W wyniku handlu indeks Moscow Exchange wyniósł 2071,28 pkt (-1,2%, w trakcie sesji indeks spadł poniżej 2050 pkt), indeks RTS wzrósł do 1175,04 pkt (+0,5%); ceny większości „blue chipów” na „Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych” spadły o 13,4%.

Dolar spadł do 55,56 rubla (-0,81 rubla).

Spadły ceny akcji Rostelecomu (-8% i -5,6%), Surgutnieftiegazu (-1,6% i -13,4%), Transniefti (-9,1%), ALROSA (-3,3%), wpływów Grupy TCS (-3,3%). ), Norylsk Nikiel (-2,4%), RusHydro (-2,3%), MMK (-2%), NOVATEK (-1,9%), NLMK (-1,8%), Rosnieft (-1,6%), Tatnieft (-1,6% ), ” MTS (-1,6%), Aeroflot (-1,5%), Yandex (-1,4%), UC Rusal (-1,3%), LUKOIL (-1,2%), Moscow Exchange (-1,1%), Severstal (- 1%), Gazprom Nieft (-0,7%), AFK Sistema (-0,7%), Magnit ” (-0,6%), Sbierbank (-0,3% i -0,8% „uprzywilejowane akcje”), PJSC Polyus (-0,1%) .

Łączny wolumen obrotu akcjami w oparciu o moskiewski indeks giełdowy na ten dzień wyniósł 23 mld rubli (z czego 4,22 mld rubli przypadło na akcje Gazpromu, 4,1 mld rubli na zwykłe papiery wartościowe Sbierbanku i 2,13 mld rubli na „preferowane akcje” Surgutnieftiegazu „).

Grupa MMK wyprodukowała w pierwszej połowie 2022 roku 6,063 mln ton stali, czyli o 9,5% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, podała spółka. Wielkość produkcji stali w II kwartale spadła o 7,9% (w I kwartale 3,17 mln ton), do 2,892 mln ton. Sprzedaż towarowych wyrobów metalowych zmniejszyła się w I półroczu o 15,7% do 5,246 mln ton. W drugim kwartale spadek w stosunku do pierwszego kwartału wyniósł 18,1% do 2,362 mln ton.

Akcje Polymetal (+4,1%), Detsky Mir (+2,1%), VTB (+1,8%), Gazprom (+1,5%), wpływy OZON (+0,8%) %), papiery wartościowe Inter RAO (+0,1% ).

Polymetal rozważa sprzedaż rosyjskich aktywów, a specjalna komisja rady dyrektorów została powołana do rozważenia ewentualnej transakcji, podała spółka. W przypadku sprzedaży aktywów w Federacji Rosyjskiej Polymetal skupi się przede wszystkim na działalności w Kazachstanie.

Detsky Mir zwiększył swój całkowity wolumen sprzedaży (GMV) o 11,6% w drugim kwartale 2022 r. w porównaniu z tym samym wskaźnikiem w 2021 r., do 46,7 mld rubli z VAT. Przychody netto wzrosły o 10,5% do 41,3 mld rubli, podała firma.

Sankcje
Nowe listy sankcyjne przygotowane przez UE obejmą 47 osób, w tym burmistrza Moskwy Siergieja Sobianina i prezesa Rostecu Siergieja Czemiezowa, a także osiem osób prawnych, EUobserver, publikacja blisko instytucji unijnych, podała we wtorek, powołując się na własne informacje. EUobserver zauważa również, że oczekuje się, że nowe kroki obejmą zaostrzone środki ograniczające wobec Sbierbanku, a także zakaz importu złota z Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie, według publikacji, wprowadzone zostaną korekty dotychczasowych sankcji UE, tak aby nie było barier w transporcie żywności z Rosji do krajów zagrożonych problemem głodu. Jednocześnie UE zapewnia, że ​​wprowadzone wcześniej środki w rzeczywistości nie miały na celu ograniczenia takich dostaw.

Opinia eksperta
Jak zauważa Alexander Bachtin, strateg inwestycyjny w BCS Mir Investments, rosyjska giełda we wtorek pogrążyła się umiarkowanie w czerwieni. Jedną z głównych presji jest dalsze umacnianie się rubla, które zmniejsza sentyment do akcji eksporterów, które stanowią ponad 60% indeksu moskiewskiej giełdy.

Biorąc pod uwagę zbliżające się szczytowe wsparcie rosyjskiej waluty z okresu podatkowego, w najbliższych dniach dość prawdopodobne są próby przesunięcia kursu dolara do strefy 53-55 rubli/1 USD. Krótkoterminowe nastawienie na rosyjski rynek akcji pozostaje neutralne i nadal nie ma wiarygodnych czynników sprzyjających silnym ruchom. W środę 20 lipca indeks Moscow Exchange będzie kształtował się w przedziale 2000-2120 punktów, uważa Bachtin.

Według Jewgienija Linczika, szefa działu zarządzania akcjami w Pervaya Management Company, we wtorek indeks Moscow Exchange nadal spadał, choć był popyt na niektóre papiery (Polymetal, HeadHunter, Detsky Mir). W środę możemy spodziewać się dalszej zmienności i mieszanej dynamiki „żetonów”, benchmark dla indeksu rubla giełdy moskiewskiej to 2040-2090 pkt, dla indeksu RTS – 1110-1160 pkt. Inwestorzy skupią się na publikacji Indeksu Cen Producentów (PPI) w USA za czerwiec.

We wtorek nastroje na globalnych rynkach są umiarkowanie pozytywne, z wyjątkiem słabnącej Azji. Rynek amerykański wznowił wzrost dzięki dobrym wynikom spółek. Jednak inwestorzy nadal nie dyskontują czynników wysokiej inflacji i zbliżającego się zacieśnienia polityki pieniężnej Fed, które ograniczają popyt konsumpcyjny i negatywnie wpływają na rynek pracy.

W wyniku korekty w dół ropa Brent utrzymała się powyżej 105 USD za baryłkę. Głównym czynnikiem hamującym dalszy wzrost cen pozostają obawy o stabilność popytu na surowce w obliczu rosnących stóp procentowych związanych z odkręcaniem spirali inflacyjnej.

Według analityk Veles Capital Eleny Kozhukhova, akcje TMK (+7,8%, do 75,88 rubli) podskoczyły we wtorek po wiadomości o zaleceniu rady dyrektorów, aby wypłacić dywidendę za pierwsze półrocze w wysokości 9,68 rubla. na akcję, co oznacza stopę dywidendy na poziomie około 12,7%. Zamknięcie rejestru zaplanowano na 9 września, a zgromadzenie wspólników na ostatnie dni sierpnia.

Zwykłe akcje Rostelecomu (59,6 rubli) w ramach luki dywidendowej spadły do ​​minimum od połowy czerwca i zatrzymały spadek na dolnym wstędze Bollingera na wykresie dziennym (59 rubli), z którego mogą równie dobrze rozwinąć odreagowanie do 63,50 rubli. aby zamknąć lukę. Rostelecom czuje się stabilnie od połowy kwietnia i utrzymuje się powyżej wsparcia 57,50 rubla, które można nazwać ważnym poziomem średnioterminowym.

W Europie, na tle postępującego kryzysu energetycznego i niestabilności gospodarczej, sytuacja pozostaje napięta. Pozytywnym sygnałem średnioterminowym na rosyjskim rynku akcji jest ogłoszenie przez już dwie dość płynne spółki (TMK i Bank St. Petersburg) wypłaty dywidendy za pierwsze półrocze tego roku, co daje nadzieję na podobne kroki ze strony innych emitentów. Kozhukhova wierzy.

Andrey Kochetkov, czołowy analityk Otkritie Research ds. globalnych badań, zauważył spadek akcji firm wydobywczych złota z powodu nowych sankcji europejskich przeciwko zakazowi sprzedaży rosyjskiego złota w Unii Europejskiej.

Słabość akcji Rostelecomu, Surgutnieftiegazu i Transniefti ma związek z obcięciem dywidendy, które nastąpiło dzień wcześniej. W szczególności posiadacze akcji uprzywilejowanych Surgutnieftiegazu otrzymają 4,73 rubla za akcję, posiadacze akcji Rostelecom – 4,56 rubla za akcję.

Akcje Sbierbanku spadły w związku z wiadomością, że siódmy pakiet sankcji UE przewiduje ograniczenia działalności największej rosyjskiej instytucji finansowej w Europie. Wręcz przeciwnie, podrożały akcje VTB – bank spodziewa się, że wolumen kredytów hipotecznych w Rosji w 2022 r. może przekroczyć 4,5 bln rubli. W drugiej połowie roku wielkość wystawionych kredytów hipotecznych może sięgnąć nawet 2,7 bln rubli, czyli półtora raza więcej niż w pierwszej połowie roku.

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej proponuje kupowanie walut obcych za dochód ze sprzedaży ropy za ponad 60 dolarów za baryłkę. Bazowy wolumen produkcji ma wynieść 9,5 mln baryłek dziennie. Nie jest to jednak jeszcze ostateczna decyzja, a jedynie robocza wersja ewentualnej przyszłej nowej reguły budżetowej.

Olej skorygowany w dół. Negatywna jest sytuacja z koronawirusem w Chinach, gdzie można zwrócić szerokie środki kwarantanny. Wśród czynników negatywnych można też wymienić wypowiedzi Korei Południowej o jej gotowości do przyłączenia się do krajów G7 w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy. Jak wiecie, przywódcy krajów G7 na ostatnim szczycie zgodzili się zbadać kwestię ograniczania rosyjskich dochodów z ropy, zauważa Kochetkov.

Rynki zagraniczne
We wtorek w Azji dynamika indeksów była mieszana (japoński Nikkei 225 wzrósł po weekendzie o 0,7%, południowokoreański Kospi spadł o 0,2%, chiński Shanghai Composite wzrósł o 0,04%, Hongkong Hang Seng stracił 0,9%), Europa przeszła do korekty po porannym spadku (indeksy FTSE, CAC40, DAX rosną o 1-2,7%), a Stany rosną (indeksy dodają 1,6-2,2%).

Ceny konsumpcyjne w strefie euro w czerwcu wzrosły o 8,6% w ujęciu rocznym, wynika z ostatecznych danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej. Wskaźnik jest maksymalnym od początku obliczania danych. Tym samym inflacja w regionie przyspieszyła wobec 8,1% w maju. Ostateczne dane pokrywały się z danymi wstępnymi. Analitycy ankietowani przez Trading Economics również nie spodziewali się korekty wstępnego szacunku.

Według Departamentu Handlu USA liczba nowych budynków w kraju w czerwcu spadła o 2% w porównaniu do maja i wyniosła 1,559 mln (najniżej od kwietnia 2021 r.), przy prognozach wzrostu do 1,58 mln, według Trading Economics . Według zrewidowanych danych w maju liczba nowych budynków wyniosła 1,591 mln, a nie, jak wcześniej informowaliśmy, 1,549 mln.

Olej
Na rynku ropy we wtorek ceny umiarkowanie spadły po wzroście na początku tygodnia, kiedy kontrakty terminowe WTI zamknęły się powyżej 100 USD za baryłkę.

Koszt wrześniowych kontraktów terminowych na Brent do 18:50 czasu moskiewskiego wyniósł 105,93 USD za baryłkę (-0,3% i +5,1% w poniedziałek), sierpniowa cena WTI wyniosła 102,35 USD za baryłkę (-0,2% i +5,1% w ciągu dnia). zanim).

Wzrost cen dzień wcześniej spowodowany był dwoma czynnikami – oceną uczestników rynku wyników wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej oraz deprecjacją dolara.

Jak informowaliśmy, Biden omówił z kierownictwem Arabii Saudyjskiej kwestię dostaw ropy na rynek światowy i nazwał tę dyskusję „pozytywną”, ale inwestorzy uważali, że kraj nie zwiększy znacząco produkcji i eksportu paliw.

W międzyczasie dolar, który w ostatnich tygodniach mocno urósł w związku z oczekiwaniami zacieśnienia polityki pieniężnej Systemu Rezerwy Federalnej (Fed), spadł w poniedziałek wobec głównych walut światowych, co dodatkowo wsparło notowania ropy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.