BofA obniżył cenę docelową Apple ze 185 USD do 160 USD (- 13,5 %). W ujęciu fundamentalnym, firma miała szacunkowe przychody w 2023 r. w wysokości 406,5 mld USD (+ 4 % r/r) i EPS na poziomie 6,24 USD (+ 3,5 %), które obecnie szacuje się na 379 mld USD (- 6,77 %) i 5,87 ( -5,93 %), czyli mniej niż obecny konsensus 412 mld USD i 6,46 USD .

Akcje Apple’a osiągnęły lepsze wyniki nie tylko od większości jego konkurentów o dużej kapitalizacji, ale także na całym rynku. Podobnie jak wiele wielkich firm technologicznych, w 2022 r. Apple stanie w obliczu spowolnienia popytu, ale akcje są traktowane bardzo różnie, ponieważ firmy podobnego kalibru, takie jak Alphabet ( GOOGL.US ), do tej pory spadły o ponad 30 %. Albo największy spadek w grupie Meta Platform ( META.US ), ze stratą bliską 60 %.

Ale ponieważ Apple jest tym, który spada najmniej, nie oznacza to, że jego cena nie będzie dalej spadać, ani że efekt awersji inwestorów do ryzyka nie oznacza większego spadku dla Apple, wśród wszystkich członków FAAMNG .

Pomimo tego, że jest największym członkiem grupy FAAMNG (jej kapitalizacja rynkowa wynosi 2,29 biliona dolarów), akcje Apple poruszają się i osiągają znacznie lepsze wyniki niż technologia innych firm o dużej kapitalizacji. Gdyby Apple był jego sektorem w S&P 500 , byłby siódmym co do wielkości sektorem z 12 .

Jednak sama waga nie jest dla Apple najważniejsza; w rzeczywistości jest to najdroższa firma technologiczna o mega-cap pod względem wyceny, z możliwym wyjątkiem Amazon ( AMZN.US ).

Zmiany oczekiwań: szacunki BofA
Według szacunków BofA łączne przychody Apple’a zmniejszą się o 3 % rok do roku w ujęciu fiskalnym 23 , a usługi będą jedynym segmentem generującym wzrost. Wydaje się to rozsądne, biorąc pod uwagę, że Wall Street obecnie oczekuje wzrostu całkowitych przychodów o 4,9 % w roku obrotowym 23 . Dlatego wydaje się, że BofA ma przekonujące powody, by sądzić, że szacunki Wall Street są nadal zawyżone. W rezultacie nie powinno nas dziwić, że w najbliższych tygodniach lub miesiącach więcej analityków dołączy do obniżenia ratingu.

Apple nie jest odporny na presję makroekonomiczną, ponieważ popyt na elektronikę użytkową rósł podczas pandemii i prawdopodobnie wycofa się teraz, gdy wszystko, od wynajmu po żywność, jest znacznie droższe. Przy spadku akcji o 22 proc. w porównaniu z 25 -procentowym indeksem S&P 500 ( SPY ) oczywiste jest, że rynki potraktowały Apple jako bezpieczną przystań, ponieważ żaden zarządzający funduszem nie zostanie zwolniony za przekształcenie go w pozycję szerszą w swoich portfelach .

Sytuacja ta jest skomplikowana, ponieważ groupthink jest co najmniej tak samo niebezpieczne jak „ Nifty-Fifty ” (nieformalne określenie grupy około pięćdziesięciu spółek o dużej kapitalizacji na giełdzie nowojorskiej). Nowy Jork w latach 60. i 70. XX wieku), kiedy inwestorzy religijnie wierzyli w akcje tzw. „ jednej decyzji ”, takie jak IBM i Polaroid , co doprowadziło do katastrofalnego wyniku bessy, która nastąpiła wkrótce potem.

Pomimo niesamowitego biznesu Apple, akcje nie zawsze odzwierciedlają biznes, a inwestorzy powinni dokładnie przemyśleć, zanim zainwestują swój kapitał w jedną akcję na tej podstawie, ponieważ cały rynek chyli się ku upadkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.