Hiszpania i Portugalia wśród tych, którzy wycofują się z propozycji ograniczenia konsumpcji o 15% przed zimowym kryzysem dostaw

Propozycja krajów europejskich o ograniczeniu zużycia gazu przed możliwym zimowym kryzysem dostaw wywołała spory między stolicami UE i wątpliwości co do jej zatwierdzenia na spotkaniu ministrów energetyki w przyszłym tygodniu.

RYS.1

   Plan „Oszczędzanie gazu na bezpieczną zimę” został skrytykowany przez Portugalię, mówiącą, że prosi się o „nieproporcjonalne poświęcenie” © Dwnld/Dreamstime

Plan Komisji Europejskiej „Oszczędzaj gaz na bezpieczną zimę”, który w środę zalecił wszystkim państwom członkowskim zmniejszenie zużycia gazu o 15% w okresie od sierpnia do marca w porównaniu ze średnią z poprzednich pięciu lat, spotkał się z bezpośrednim oporem ze strony Portugalii i Hiszpanii i wywołał poważne zaniepokojenie ze strony wielu innych krajów UE.


„Nie możemy ponieść nieproporcjonalnej ofiary, w sprawie której nie zostaliśmy nawet poproszeni o wstępną opinię” – powiedział portugalski minister energetyki Joao Galamba.


Hiszpańska minister energetyki Teresa Ribera dodała zawoalowany żart o Niemczech, które zużywają ponad połowę swojego gazu z Rosji: „W przeciwieństwie do innych krajów, my, Hiszpanie, nie żyliśmy ponad stan energii”.


Niemiecki minister energetyki Robert Habeck kontrował w czwartek: „Zastosowano zasadę, że my w Europie musimy oszczędzać gaz, co oznacza, że ​​nawet te kraje, które nie zostały bezpośrednio dotknięte ograniczeniem dostaw gazu z Rosji, powinny pomagać innym krajom. W przeciwnym razie nie może być solidarności europejskiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.