USD/JPY złapał agresywne oferty i przekroczył próg 139,00, osiągając nowy 24-letni szczyt.
Rosnące zakłady na dużą podwyżkę stóp Fed w lipcu wzmocniły dolara i pozostały wspierające.
Przeważający nastrój odstawienia ryzyka zapewnił pewne wsparcie bezpiecznemu jenowi i ograniczył zyski.
Para USD/JPY zatrzymała swój silny dodatni ruch w ciągu dnia w pobliżu regionu 139,35-139,40 i cofnęła się o kilka pipsów od nowego 24-letniego maksimum osiągniętego wcześniej w ten czwartek. Para była ostatnio widziana w handlu tuż poniżej 139,00, wciąż o ponad 1% w ciągu dnia.

Dolar amerykański wznowił nieustanny wzrost i wspiął się na nowy szczyt od dwóch dekad, co z kolei było postrzegane jako kluczowy czynnik zapewniający silny wzrost pary USD/JPY. Opublikowane w środę dane o inflacji konsumenckiej w USA potwierdziły, że Fed będzie trzymał się ścieżki szybszego zacieśniania polityki. W rzeczywistości rynki zaczęły teraz wyceniać możliwość ogromnej, historycznej podwyżki stóp o 100 punktów bazowych w dniu 27 lipca.

Jastrzębie oczekiwania Fedu utrzymały rentowność amerykańskich obligacji skarbowych na wysokim poziomie i nadal działały jako wiatr w tył dla dolara. W przeciwieństwie do tego Bank Japonii obiecał przeprowadzić nieograniczone operacje skupu obligacji, aby bronić swojego bliskiego zera celu dla 10-letnich rentowności. Doprowadziło to do dalszego poszerzenia się różnicy rentowności między USA a Japonią, która nadal obciążała japońskiego jena i podniosła parę USD/JPY powyżej poziomu 139,00.

To powiedziawszy, przedłużona wyprzedaż na rynkach akcji zapewniła pewne wsparcie dla bezpiecznej przystani JPY i powstrzymała byki przed stawianiem świeżych zakładów wokół pary USD/JPY. To z kolei było postrzegane jako jedyny czynnik, który doprowadził do cofnięcia w ciągu dnia o ponad 50 pipsów przy nieco wykupionym RSI (14) na wykresie dziennym. Negatyw pozostaje jednak złagodzony przy dużej rozbieżności w nastawieniach Fed (jastrzębi) i BoJ (gołębi) w polityce pieniężnej.

Uczestnicy rynku z niecierpliwością oczekują teraz listy ekonomicznej USA w USA, zawierającej publikację Indeksu cen producentów i zwykłe cotygodniowe wstępne roszczenia bezrobotnych. To, wraz z rentownościami obligacji amerykańskich, wpłynie na dynamikę cen USD w dalszej części wczesnej sesji północnoamerykańskiej. Poza tym szerszy sentyment do ryzyka rynkowego będzie napędzał popyt na bezpieczną przystań JPY i stworzy krótkoterminowe możliwości handlowe wokół pary USD/JPY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.